

Поръчайте с Box Now - 3.40 лв. за всички пратки до 20 кг, над 55 лв. - безплатна доставка
АСПИРИН C ефервесцентни таблетки 20 броя
ЛИСТОВКА: ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПОТРЕБИТЕЛЯ
АСПИРИН С / ASPIRIN C
Прочетете внимателно цялата листовка, тъй като тя съдържа важна за Вас информация.
400 мг. / 240 мг. ефервесцентни таблетки
ацетилсалицилова киселина / аскорбинова киселина
400 mg / 240 mg effervescent tablets
acetylsalicylic acid / ascorbic acid
Прочетете внимателно цялата листовка, преди да започнете да приемате това лекарство тъй като тя съдържа важна за Вас информация.
Винаги приемайте това лекарство точно както е описано в тази листовка или както Ви е казал Вашия лекар или фармацевт.
Запазете тази листовка. Може да се наложи да я прочетете отново.
Ако се нуждаете от допълнителна информация или съвет, попитайте Вашия фармацевт.
Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар или фармацевт. Това включва и всички възможни нежелани реакции, неописани в тази листовка. Вижте точка 4.
Ако след 5 дни не се чувствате по-добре или състоянието Ви се влоши, трябва да потърсите лекарска помощ.
Какво съдържа тази листовка
1. Какво представлява Аспирин С и за какво се използва.
2. Какво трябва да знаете, преди да приемете Аспирин С.
3. Как да приемате Аспирин С.
4. Възможни нежелани реакции.
5. Как да съхранявате Аспирин С.
6. Съдържание на опаковката и допълнителна информация.
1. Какво представлява Аспирин С и за какво се използва
2. Какво трябва да знаете, преди да приемете Аспирин С
Не приемайте Аспирин С:
Не е подходящ при деца под 12-годишна възраст.
Предупреждения и предпазни мерки.
Говорете с Вашия лекар преди да приемете Аспирин С.
Обърнете специално внимание при употребата на Аспирин С:
Ацетилсалициловата киселина може да причини бронхоспазъм и да предизвика астматични атаки или други реакции на свръхчувствителност. Рискови фактори са съществуваща бронхиална астма, сенна хрема, назални полипи или хронично белодробно заболяване. Това се отнася също и за пациенти с алергични реакции (напр. кожни реакции, сърбеж, уртикария) към други вещества.
Ацетилсалицилова киселина не бива да се приема от деца или юноши с фебрилни заболявания, освен ако това не е предписано изрично от лекар и други терапевтични мерки са се оказали неефикасни. Продължително повръщане във връзка с такива заболявания може да бъде признак за синдрома на Рей. Това е една много рядка потенциално животозастрашаваща болест, която изисква незабавно медицинско лечение.
В ниски дози ацетилсалициловата киселина намалява отделянето на пикочна киселина. Това може да провокира подагра при пациенти, които имат склонност към намалено отделяне на пикочна киселина.
При пациенти, страдащи от тежък глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит (G6PD), ацетилсалициловата киселина може да предизвика разкъсване на червените кръвни клетки (еритроцити) и освобождаване на съдържащия се в тях хемоглобин в околните течности (хемолиза) или невъзможност костният мозък да компенсира загубата на еритроцити (хемолитична анемия). Фактори, които могат да увеличат риска от хемолиза, са напр. високи дози, треска или остри инфекции.
При пациенти, предразположени към образуване на калциево-оксалатни кристали или с хронична бъбречнокаменна болест, се препоръчва да се обърне особено внимание при прием на аскорбинова киселина.
Деца и юноши.
Аспирин С не е подходящ при деца под 12-годишна възраст.
Други лекарства и Аспирин С.
Трябва да кажете на Вашия лекар или фармацевт, ако приемате, наскоро сте приемали или е възможно да приемете други лекарства, включително и такива, отпускани без рецепта.
Аспирин С повишава:
Аспирин С отслабва действието на:
Следователно пациентите не трябва да вземат Аспирин С едновременно с някои от изброените по-горе лекарства, освен ако това не е изрично предписано от лекар.
Лабораторни тестове:
Уведомете Вашия лекар, ако приемате Аспирин С Форте.
Ацетил салициловата киселина и аскорбинова киселина във високи дози може да повлияят някои лабораторни тестове, като функционалните тестове на ректума и черния дроб. Витамин С може да повлияе на някои лабораторни тестове, като тест за глюкоза, креатинин, карбамазепин, пикочна киселина в урината, серума и на окултна кръв във фекалиите.
Витамин С може да повлияе на тестове, които измерват глюкозата в урината и кръвта, което води до фалшиви показания, въпреки че няма ефект върху нивата на кръвната глюкоза.
Аспирин С с храна, напитки и алкохол.
Доколкото е възможно, по време на лечение с Аспирин С трябва да се избягва употребата на алкохол.
Бременност, кърмене и фертилитет.
Ако сте бременна или кърмите, смятате, че може да сте бременна или планирате бременност, посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата на това лекарство.
Бременност.
Трябва да уведомите Вашия лекар, ако сте забременели, докато вземате Аспирин С. Аспирин С не трябва да се взема през първите шест месеца на бременността без консултация с лекар. Ако лекарствени продукти, съдържащи ацетилсалицилова киселина, се използват от жена, опитваща се да забременее, или по време на първо и второ тримесечие на бременността, дозата трябва да е възможно най-ниска и продължителността на лечение да е възможно най-кратка.
Аспирин С не трябва да се взема през последните три месеца на бременността поради повишения риск от усложнения за майката и детето по време на раждане.
Кърмене.
Салицилатите и техните метаболити преминават в кърмата. Тъй като до сега не са докладвани увреждания на новороденото, обикновено не е необходимо да се прекъсне кърменето при краткотрайно използване на препоръчаните дози. При редовен прием или прием на високи дози следва да се обмисли своевременно прекратяване на кърменето.
Фертилитет.
Въз основа на ограничените публикувани данни, проучванията при хора не показват постоянен ефект на ацетилсалициловата киселина върху увреждането на фертилитета и няма убедителни доказателства от проучвания върху животни.
Шофиране и работа с машини.
Не са наблюдавани ефекти върху способността за шофиране и работа с машини.
Аспирин С съдържа натрий.
Това лекарство съдържа 438 мг. натрий (основна съставка на готварската/трапезната сол) във всяка таблетка. Това количество е еквивалентно на 21,9% от препоръчителния максимален дневен хранителен прием на натрий за възрастен.
Как да приемате Аспирин С.
Винаги приемайте това лекарство точно както Ви е казал Вашият лекар или фармацевт. Ако не сте сигурни в нещо, попитайте Вашия лекар или фармацевт.
Препоръчителната доза е: 1-2 ефервесцентни таблетки като еднократна доза, която при необходимост може да се повтори след минимум 4 часа. Не трябва да се превишава максималната дневна доза от 10 ефервесцентни таблетки (4000 мг. ацетилсалицилова киселина).
Ацетилсалициловата киселина не трябва да се приема повече от 3 дни за понижаване на повишена температура (като антипиретик) и повече от 5 дни като аналгетик без консултация с лекар.
За перорално приложение. Ефервесцентните таблетки се разтварят във вода преди да се приемат.
Употреба при деца и юноши.
Употребата на ацетилсалицилова киселина в комбинация с аскорбинова киселина не се препоръчва при деца под 12-годишна възраст, освен по изрично лекарско предписание.
Ако сте приели повече от необходимата доза Аспирин С.
Световъртеж и шум в ушите, особено при деца и пациенти в старческа възраст, могат да са симптоми на сериозно отравяне. Необходимо е да уведомите Вашия лекуващ лекар, ако се съмнявате за предозиране на Аспирин С. Той ще назначи необходимите мерки в зависимост от тежестта на интоксикацията.
Ако имате някакви допълнителни въпроси, свързани с употребата на това лекарство, попитайте Вашия лекар или фармацевт.
4. Възможни нежелани реакции
По-долу са изброени нежеланите реакции според системо-органната класификация MedDRA (MedDRA SOCs). Честотата е: Много чести (>-1/10); Чести (>-1/100 до <1>-1/1 000 до <1>-1/10 000 до <1>
Стомашно-чревни нарушения:
Хепатобилиарни нарушения:
Респираторни, гръдни и медиастинални нарушения:
Нарушения на нервната система:
Сърдечни нарушения:
Нарушения на кръвта и лимфната система:
Кървенето може да доведе до остра и хронична постхеморагична анемия/желязо-дефицитна анемия (дължаща се например на прикрито кървене)
Нарушения на кожата и подкожната тъкан:
Нарушения на имунната система:
При признаци на свръхчувствителност трябва да прекратите употребата на Аспирин С.
Ако изпражненията Ви са черни (катранени изпражнения, признак за сериозно кървене в стомаха), незабавно информирайте Вашия лекар.
При пациенти с тежък глюкозо-6-фосфат дехидрогеназен дефицит (G6PD) са докладвани хемолиза и хемолитична анемия.
Докладвани са също така бъбречно увреждане и остра бъбречна недостатъчност.
Съобщаване на нежелани реакции.
Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар, фармацевт или медицинска сестра. Това включва всички възможни неописани в тази листовка нежелани Можете също да съобщите нежелани реакции директно чрез
Изпълнителна агенция по лекарствата
ул. \"Дамян Груев\" № 8
1303 София.
Като съобщавате нежелани реакции, можете да дадете своя при на повече информация относно безопасността на това лекарство.
5. Как да съхранявате Аспирин С
Да се съхранява на място, недостъпно за деца.
Да се съхранява под 25°С.
Не използвайте това лекарство след срока на годност, отбелязан върху фолиото и картонената опаковка. Срокът на годност отговаря на последния ден от посочения месец.
Не изхвърляйте лекарствата в канализацията или в контейнера за домашни отпадъци. Попитайте Вашия фармацевт как да изхвърляте лекарствата, които вече не използвате. Тези мерки ще спомогнат за опазване на околната среда.
6. Съдържание на опаковката и допълнителна информация.
Какво съдържа Аспирин С.
Активно вещество: ацетилсалицилова киселина и аскорбинова киселина. 1 таблетка съдържа 400 мг. ацетилсалицилова киселина и 240 мг. аскорбинова киселина. Други съставки: натриев цитрат, натриев хидрогенкарбонат, лимонена киселина, натриев карбонат.
Как изглежда Аспирин С и какво съдържа опаковката: 10 или 20 ефервесцентни таблетки.
Притежател на разрешението за употреба и производител.
Притежател на разрешението за употреба:
Байер България ЕООД, България
Производител:
Bayer Bitterfeld GmbH, Германия
Дата на последно преразглеждане на листовката: 01/2021